czwartek, 4 kwietnia 2013

Wonga.com - co to jest?

źródło: youtube.com

Z racji powrotu do domu na święta miałem okazję zapoznać się również z tym, co dzieje się w świecie reklam. Moją uwagę (nie tylko ze względu na branżę) zwróciła reklama firmy Wonga.com, która oferuje krótkoterminowe pożyczki pozabankowe. Nie znalazłem nigdzie w sieci polskiej reklamy, ale udało mi się odszukać prawdopodobny pierwowzór brytyjski:
Jak łatwo się domyślić, firma wywodzi się ze Zjednoczonego Królestwa. Co ciekawe, polski oddział jest pierwszym otworzonym poza krajami anglosaskimi. Do tej pory istniały oddziały w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Republice Południowej Afryki. Sama reklama odróżnia się znacznie od innych instytucji finansowych, których reklamy leciały w tym samym bloku reklamowym.
Pomimo użycia kukieł przypominających starszych ludzi, adresatami reklamy (i co za tym idzie, samej usługi) są zdecydowanie młodzi, dynamiczni ludzie, którzy świetnie radzą sobie z nowymi technologiami i cenią sobie wygodę korzystania z usług przez internet. Wonga.com oferuje na swojej stronie pożyczki od 50 do 2500 zł (pierwsza pożyczka do 500 zł). Cały proces składania wniosku został niemal całkowicie zautomatyzowany. Pieniądze przelewane są bezpośrednio na rachunek bankowy. Firma wymaga jedynie potwierdzenia kontroli nad rachunkiem.
źródło: zrzut ekranu ze strony wonga.com
Wchodząc na witrynę możemy od razu sprawdzić ile, przy danej kwocie i terminie pożyczki, będzie nas ona kosztować. Przykładowo przy kwocie 154 zł i terminie 21 dni do kwoty zwrotu zostanie naliczone 35,25 zł odsetek i prowizji. Kliknięcie przycisku "Złóż wniosek" przenosi nas na kolejną stronę z formularzem, w którym należy podać podstawowe dane osobowe. Procedura rejestracji nie różni się w zasadzie zbytnio od tego, co musimy podać w przypadku zakładania ROR-u w banku przez internet. Wymagane jest oczywiście zatwierdzenie zasad prywatności oraz zgoda na sprawdzenie nas w BIG-u, BIK-u i KRD. Trudno jest stwierdzić mi, czy czas przesłania pieniędzy rzeczywiście mieści się w przedziale 15 minut, ale wydaje się to w miarę prawdopodobne.
Według dostępnej na stronie treści umowy, pożyczkobiorca może w dowolnym przedłużyć termin spłaty pożyczki maksymalnie o 45 dni, pod warunkiem spłacenia odsetek i pokrycia dotychczasowych kosztów pożyczki.
Przed skorzystaniem z usług Wonga.com należy oczywiście zastanowić się, czy tego typu pożyczka jest rzeczywiście tym, czego potrzebujemy. W krótkim terminie podobnym produktem, oferowanym przez instytucje bankowe, jest karta kredytowa, która w okresie do 30 dni zazwyczaj nie pociąga za sobą naliczania odsetek. Niestety, dokonanie przelewu z karty lub wyciągnięcie za jej pomocą gotówki z bankomatu, wiąże się zazwyczaj ze sporymi opłatami. W wypadku, gdy zależy nam na szybkim dostępie do gotówki, rozwiązanie brytyjskiej firmy może okazać się bardziej atrakcyjne, zwłaszcza zważywszy na proponowany szybki, zautomatyzowany czas rozpatrzenia wniosku.
Czy internetowy gigant z Wysp na dobre zadomowi się nad Wisłą skutecznie podbierając klientów mniej ufnym bankom? Czas pokaże. Zwłaszcza, że w tym samym bloku reklamowym widziałem również reklamę innego on-line'owego pożyczkodawcy, również rodem z Wielkiej Brytanii - vivus.pl. Ten portal kusi z kolei brakiem opłat w przypadku pierwszej pożyczki i nagrodami za polecenie produktu innym.
Prześlij komentarz