niedziela, 8 maja 2016

Antyrządowa sobota w stolicy

Palma na placu de Gaulle'a jest sztuczna.
Miniona sobota upłynęła pod znakiem antyrządowych protestów w Warszawie. Najbardziej medialnym wydarzeniem był oczywiście marsz KODu/Platformy/kropkiNowoczesnej (zwany dla niepoznaki marszem całej opozycji). Ja również postanowiłem wybrać się do stolicy, by zamanifestować swój sprzeciw wobec działań i pomysłów rządu Beaty Szydło.

Jak się jednak można domyślić, maszerowanie razem z przedstawicielami dawnego establishmentu nie za bardzo mi się widziało, dlatego też wybrałem znacznie mniejszą, ale za to z dosyć konkretnym przekazem. Środowiska wolnościowe umówiły się za pomocą Internetu na pikietę w formie happeningu na Skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu.
W mieście wrzało już na długo przed wyruszeniem  pochodu. Organizatorzy największej demonstracji nie poskąpili pieniędzy na nagłośnienie i "naganiaczy" zachęcających do wzięcia udziału w wydarzeniu. Uliczni sprzedawcy flag mieli z pewnością niezły utarg tego dnia.

My jednak wyruszyliśmy dziarskim krokiem w przeciwnym kierunku, w stronę wspomnianego Skweru Hoovera, gdzie spotkaliśmy swoich ziomków. Z uwagi na znacznie mniejszą skalę i możliwości, nasza manifestacja miała postać happeningu pt. Cmentarz PiS. Rozstawiliśmy przygotowane wcześniej nagrobki z wartościami "pogrzebanymi" przez ekipę rządzącą.Styropianowe "płyty nagrobne" całkiem dobrze imitowały wygląd prawdziwego kamienia, choć problemem okazał się wiatr, który starał się nam je poprzewracać. Na cmentarzu nie zabrakło również zniczy. i dość szybko zaczął zwracać uwagę przechodniów, zarówno zwolenników Komitetu Obrony Demokracji, jak i przypadkowych przechodniów i zagranicznych turystów. Ochronę zapewniła nam warszawska policja, dzięki czemu był to najbezpieczniejszy cmentarz w Polsce.Sobotni protest był również okazją do "wyjścia z piwnicy" i spotkania polskich wolnościowców. Pojawili się przedstawiciele Partii RiGCz, Stowarzyszenia Libertariańskiego i Partii KORWiN. Nie zabrakło też osób nie utożsamiających się z żadną grupą. Można było w pokojowy sposób podyskutować z przechodniami.

Niewielki happening przyciągnął również uwagę mediów. Zostaliśmy zarejestrowani przez kamery TVP, ale z tego, co mi wiadomo, nie wspomniano o nas w żadnym serwisie informacyjnym. Dziennikarz jednego z portali przeprowadził również wywiad z głównym organizatorem.


Podsumowując, demonstrację uznaję za dość udaną. Udało się dotrzeć z przekazem do sporej grupy osób, zmobilizować środowisko libertariańskie do działania i pokazać, że oprócz dwóch głównych aktorów istnieją również inne grupy, które nie popierają zamordystycznych działań rządu, ale również nie przepadają za obrońcami poprzedniego porządku. Oby inicjatywa Wspólnie dla wolności była kontynuowana w dalszym ciągu i przynosiła wymierne owoce.Prześlij komentarz