sobota, 30 stycznia 2010

Wrocław Główny - świat się zmienia


Tytułem wstępu:
Wrocław Główny – największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu, położona na liniach kolejowych prowadzących z południowego wschodu (Opole oraz Lubliniec) i południa (Świdnica oraz Kłodzko) na zachód (Jelenia Góra oraz Legnica), północ (Poznań) i północny zachód (Głogów), a przez stację Wrocław Nadodrze – na północny wschód (Oleśnica).
(Wikipedia)


Od siebie dodam, że jest to też bardzo ciekawe miejsce jeśli chodzi o architekturę. Chować się mogą dworce w Katowicach czy Warszawie. Z uwagi na to, że niebawem zostanie on zamknięty na czas remontu czy może raczej przebudowy, postanowiliśmy z kolegą Bartinim uwiecznić go w takiej formie, w jakiej jest teraz i zachować chociaż trochę tej atmosfery "dla potomności".
WRO
Na starym wrocławskim dworcu można znaleźć wiele ciekawych smaczków, takich jak stare neony, niestety często niedziałające, jednak wciąż urzekające swoją "rurkowatą" konstrukcją.

'
Uroku tego nie psują nawet poważniejsze usterki:)

ticket offices
Najbardziej znanym neonem Wrocławia Głównego jest chyba neon "Kasy Biletowe"

KINO
KINO DWORCOWE - ostatnie w Europie, chociaż wolałbym określenie "jedyne". Swego czasu często bywał tu aktor Zbigniew Cybulski, który 8 stycznia 1967 zginął pod kołami pociągu, usiłując do niego wskoczyć z trzeciego peronu, gdzie znajduje się też tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie.

PR
Pociąg Przewozów Regionalnych do Kluczborka czeka na sygnał odjazdu.

Zaułek knyszowy
Tego będzie niewątpliwie brakować niejednemu głodnemu w środku nocy studentowi. Niestety, knysza z dworca to najprawdopodobniej już historia.
main hall
Hala główna przy 30-sekundowym naświetlaniu.

.
wschodni tunel (eastern tunel)
Wschodni tunel będzie służył podczas remontu jako Tunel Dworca Tymczasowego.

Wrocław Główny x3
Po więcej zdjęć zapraszam na mojego Flickra
Prześlij komentarz