wtorek, 9 kwietnia 2013

Konto z premią - czyli jak zarobić na ROR-ze

źródło: flickr.com
Banki coraz częściej, aby zdobyć nowego klienta, są gotowe nawet zapłacić mu za posiadanie, a nawet założenie u nich ROR-u. Jednocześnie rezygnują często z opłat za podstawowe funkcje rachunku. Postanowiłem przyjrzeć się produktom oferowanym przez polskie banki: Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Zachodni WBK i mBank, aby przekonać się ile można zyskać.

Jako pierwszy weźmiemy na warsztat BGŻ i ichniejsze Konto Osobiste z Premią. Bank na swojej stronie chwali się, że wypłacił już swoim klientom 20 mln zł premii. Zarówno prowadzenie rachunku, wypłaty z bankomatów na terenie całej Polski, krajowe przelewy internetowe (w złotówkach), jak i wpłaty w oddziałach, są darmowe. Rachunek można założyć przez Internet lub telefon.
Premia naliczana jest w dość prosty sposób, który dodatkowo ilustruje Kalkulator premii. Premia naliczana jest jako 1% najwyższego miesięcznego wpływu (musi on być wyższy niż 300 zł). Przykładowo jeżeli miesięcznie na konto wpływa 2900 zł z tytułu wynagrodzenia, otrzymamy 29 zł, czyli, przy założeniu, że suma ta będzie powtarzać się co miesiąc w takiej samej wysokości, rocznie zarobimy 348 zł. Naliczanie premii odbywa się między 28 dniem miesiąca i 27 dniem miesiąca następnego, a wypłata następuje do 10 dnia kolejnego miesiąca.

źródło: zrzut ekranu www.konto.bgz.pl
Trzeba przyznać, że pomysł BGŻ-u jest o tyle ciekawy, że właśnie premiuje to, żeby na ten rachunek przelewać największe kwoty, na przykład z tytułu wynagrodzenia w pracy. 1% nie jest wprawdzie zawrotną liczbą, ale dodatkowymi 3 stówkami rocznie raczej się nie pogardzi. No i jeszcze te szalone wiewióry z reklamy :D
Bank Zachodni WBK przygotował z kolei Konto Godne Polecenia. Podobnie jak w przypadku wyżej omawianego produktu, oferowane są tutaj darmowe prowadzenie konta i usługi bankowości elektronicznej (przelewy, karta płatnicza). BZ WBK oferuje klientom karty MasterCard Omni i MasterCard PAYBACK Omni oraz, co jest ciekawą opcją, naklejkę MasterCard Omni i MasterCard PAYBACK Omni. Naklejkę możemy przykleić np. do telefonu, aby korzystać z płatności zbliżeniowych. Nie jest to może idealne rozwiązanie dla każdego, ale z pewnością wielu klientom może przypaść do gustu. Konto można założyć przez kanał internetowy lub telefoniczny. Aby wziąć udział w promocji konieczne są wyrażenie przez klienta zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną, co nie wszystkim może się spodobać (chociaż reklamy z Chuckiem Norrisem z pewnością mają swój urok).Premia jest przyznawana przez 10 pierwszych miesięcy trwania umowy. Jeżeli na konto wpłynie w ciągu miesiąca minimum 1000 zł, klient dokona płatności w wysokości minimum 300 zł za pomocą karty lub naklejki oraz wykona trzy przelewy internetowe, bank przelewa na konto klienta 50 zł. Dodatkowo, po 12 miesiącach trwania umowy, jeżeli w ciągu trwania promocji klient zleci polecenie zapłaty, otrzyma dodatkowo 200 zł premii. Warto zauważyć, że samo posiadanie karty PAYBACK już pozwala nam zaoszczędzić część środków w formie zgromadzonych punktów.
Promocja jest ważna dla klientów którzy w przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie korzystali z usług BZ WBK i Kredyt Banku oraz założą Konto Godne Polecenia w dniach od 15 marca do 10 maja 2013 r.Ostatnim produktem bankowym omawianym w tym wpisie jest eKONTO z premią. W tym wypadku bank nie tylko oferuje pieniądze za posiadanie rachunku i stałe wpłaty, ale również za samo założenie konta. Każdy nowy klient mBanku otrzymuje 60 zł wypłaty na samym starcie za zawarcie umowy. W pakiecie są tak jak w pozostałych przypadkach darmowe prowadzenie konta, karta płatnicza (pod warunkiem dokonania nią płatności minimum 100 zł) oraz przelewy.


Poza premią początkową naliczana jest również co miesiąc premia za płatności kartą debetową. Za każdą płatność o wartości minimum 10 zł klient dostaje 2 zł. Warunkiem potrzebnym do wpłynięcia premii na rachunek klienta jest zapewnienie comiesięcznego jednorazowego wpływu minimum 500 zł (w przypadku klientów w wieku do 27 lat) lub 1000 zł (w przypadku starszych niż 27 lat klientów). Ponadto, bank oferuje również premię 50% od dokonanych płatności w czternastym miesiącu od podpisania umowy, jeżeli w miesiącach od drugiego do trzynastego miesiąca trwania umowy dokonywał płatności kartą przekraczające kwotę 250 zł lub 500 zł (w analogicznych grupach wiekowych jak w przypadku poprzedniej premii). Suma wszystkich maksymalnych wypłat to właśnie występujące w reklamach mKonta 600 zł.

Podsumowanie
Pomimo kryzysu, polskie banki starają się nadal przekonywać do siebie coraz to nowszych klientów. Kuszą coraz częściej klientów możliwością zdobycia premii za założenie lub posiadanie konta. Jak widać jednak z powyższych przykładów, często zasady ich przyznawania są dosyć pogmatwane i trzeba się dosyć namęczyć, żeby dotrzeć do warunków, ukrytych zazwyczaj w regulaminach.
Osobiście korzystam w tej chwili ze świeżo założonego mKonta, gdyż uznałem premię za podpisanie umowy za dość atrakcyjną. Oferta BZ WBK jest z kolei raczej dla osób, które lubią nowinki techniczne, takie jak naklejki zbliżeniowe. Konto w BGŻ-ie za to w znacznie bardziej elastyczny sposób pozwala na naliczenie premii, więc korzystniej byłoby ulokować na nim większą sumę pieniędzy. W przypadku tego banku zasady naliczania premii wydają się również najbardziej klarowne i łatwe do wyobrażenia.
Prześlij komentarz